
Použite jemnozrnnú kuchynskú soľ.

Môžete použiť vodu z vodovodu, ak viete, že nie je kontaminovaná.

Ak si nie ste istí kvalitou vody z vodovodu, mali by ste ju niekoľko minút prevrieť a nechať ju vychladnúť na teplotu tela.
Príprava roztoku
Roztok na výplach nosa pripravíte tak, že konvičku naplníte vodou (300 ml/200 ml) s telesnou teplotou (asi 37˚C), v ktorej rozpustíte jednu odmerku (2,7 g/1,8 g) jemnozrnnej kuchynskej soli (NaCl). Konvičku uzavriete dlaňou a palcom a pretrepete, aby sa soľ rýchlejšie rozpustila. Výsledný roztok má koncentráciu 0,9% NaCl (fyziologický roztok).
V prípade vyššieho obsahu plynu vo vode ho nechajte chvíľu vyprchať. Pokiaľ si nie ste istí kvalitou teplej vody z vodovodu, použite vodu prevarenú po dobu 1 minúty a následne ochladenú na telesnú teplotu. Pozor: Nízka koncentrácia soli vo vode spôsobuje pocit tlaku a pálenie vo vnútri nosa.
Výplach nosa

Predkloňte sa, aby Vaša hlava bola nad umývadlom a zároveň hlavu pootočte tak, že sa budete dívať zboku. Brada by mala smerovať k hrudi, nemala by byť vysunutá dopredu, aby sa predišlo stekaniu roztoku do krku. Je potvrdené, že čím hlbší je predklon tela pri výplachu nosa, tím ďalej do vedľajších nosových dutín môže roztok preniknúť.
Priložte ústie konvičky k nosovej dierke zboku a mierne zatlačte tak, aby bol nosový otvor uzavretý špičkou nálievky – roztok by touto nosovou dierkou nemal unikať. Aby mohla voda z konvičky vytekať, nesmie ústie konvičky naliehať na nosovú prepážku. Pri pocite upchatého nosa začnite dierkou, ktorá sa zdá byť voľnejšia. Zdvihnite konvičku mierne nahor a voda začne po chvíli samovoľne pretekať vnútrom nosa a vytekať druhou nosovou dierkou von. Dýchajte voľne ústami, v priebehu vyplachovania nie je možné dýchať nosom. Keď pretečie asi polovica obsahu konvičky, zdvihnite hlavu a nádobu odstráňte. Väčšia časť vody z nosa samovoľne vytečie, zvyšok je možné vytlačiť ľahkým vydýchnutím nosom. Druhú polovicu roztoku použite na výplach cez druhú nosovú dierku (viď video). V prípade, že sú nosové sliznice opuchnuté tak, že nemôžete nosom dýchať a nepretečie ním ani voda, môžete konvičkou striedavo nalievať roztok do oboch nosových dierok a ponechať ho vo vnútri vždy po dobu 5-10 sekúnd. Tento postup opakujte, pokiaľ voda nezačne nosom pretekať. Uvoľňujúci účinok je možné zosilniť dočasným použitím väčšieho množstva soli v roztoku – napr. 1,5 odmerky, tj. aplikáciou hypertonického roztoku. V období zvýšeného množstva alergénneho peľu vo vzduchu, pri silnejšom prechladnutí alebo v prípade akútneho zápalu dutín môže byť nos vyplachovaný niekoľkokrát denne. V prípade, že je výplach používaný ako preventívne a hygienické opatrenie, je dostatočné vyplachovať jedenkrát denne.
Všetka voda musí von
Po ukončení výplachu by v nose a nosových dutinách nemala zostať žiadna voda. Bežne na odstránenie tekutiny z nosa stačí vydýchnutie nosom a (nie príliš prudké) vysmrkanie. Na dôkladné odstránenie vody z nosa po použití konvičky sa predkloňte tak, aby hlava smerovala nadol.

Hlavu otočte nabok a vysmrkajte hornú nosovú dierku pri súčasnom stlačení spodnej dierky. Hlavu otočte tvárou smerom k dlážke a znovu vysmrkajte rovnakú nosovú dierku. Toto opakujte niekoľkokrát u oboch nosových dierok.
Upozornenie: Vydychovanie ani smrkanie v priebehu celej procedúry by nemalo byť také silné, aby ste ho cítili v ušiach! Pri smrkaní musí byť vždy jedna nosová dierka voľná! Pri príliš silnom alebo nesprávnom smrkaní vzniká riziko zápalu stredného ucha. V prípade podozrenia na bakteriálnu infekciu vyhľadajte lekára!
Čistenie konvičky Rhino Horn™
Po použití konvičku Rhino Horn™ dôkladne vypláchnite vodou a nechajte vyschnúť. Na suchom plastovom povrchu tak nemôžu dlhší čas prežívať baktérie ani vírusy. Po určitej dobe je vhodné konvičku dôkladne umyť horúcou vodou, prípadne v umývačke riadu. Konvičku (ale nie odmerku) je možné tiež sterilizovať vyvarením vo vode po dobu asi 3 minút. Usadeniny soli je možné odstrániť octom. Z dôvodu rizika šírenia infekcie by mal mať každý svoju vlastnú konvičku.
Dátum vydania poslednej revízie: 14.6.2021